ZUS: zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.
Płatnik składek może złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za miesiące marzec, kwiecień i maj 2020. Zwolnienie to dotyczy nieopłaconych składek na ubezpieczenia:
– społeczne,
– zdrowotne,
– Fundusz Pracy,
– Fundusz Solidarnościowy,
– Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
– Fundusz Emerytur Pomostowych.
Kogo dotyczy zwolnienie?
Zwolnienie dotyczy:
- osób wykonujących działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacających składki na własne ubezpieczenia,
- płatników składek, którzy prowadzili firmę przed 1 lutego 2020 r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r.,
- duchownych.
Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze wsparcia?
Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby, które prowadziły działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacały składki na własne ubezpieczenia lub były płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiły do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r. albo są duchownymi.
Gdy osoba prowadząca działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 roku opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, aby skorzystać ze wsparcia jej przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.
Wniosek do ZUS należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku.
Do ZUS należy także złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami dany podmiot zwolniony jest z ich składania.
WAŻNE! Ze zwolnienia ze składek nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które znajdowały się w trudnej sytuacji już w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.
Podmioty prowadzące działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, muszą przekazać taką informację do ZUS. Informacja ta ma istotne znaczenie, ponieważ w tych sektorach obowiązują inne progi dopuszczalnej pomocy publicznej. Ich przekroczenie może skutkować koniecznością zwrotu udzielonej pomocy publicznej.
Co można zyskać?
Opisywana forma wsparcia oznacza zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za okres marzec- maj 2020 r., znanych na dzień rozpatrzenia wniosku.
Przepisy nie przewidują minimalnej i maksymalnej kwoty należności z tytułu składek, którą może objąć zwolnienie, za wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, dla których obejmuje wyłącznie składki od najniższej podstawy ich wymiaru.
Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek należy złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (RDZ) dostępny pod: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-za-marzec-maj-2020-r_/2551396
Wniosek o zwolnienie można przekazać:
– drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
– za pośrednictwem poczty,
– osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
WAŻNE! Do wniosku elektronicznego należy załączyć informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C 91 I/01) – załącznik do wniosku RDZ (wzór dostępny pod wskazanym wyżej linkiem).
Czy od decyzji odmownej można się odwołać?
Od decyzji w przedmiocie odmowy zwolnienia z opłacania składek przysługuje wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Termin na złożenie takiego pisma w placówce ZUS wynosi 14 dni.
Photo by Markus Spiske on Unsplash